Z8F042AQB020SC
Contact Now
Z8F042AQB020SC
Part Number : Z8F042AQB020SC
More Information : Z8F042AQB020SC More Information
Memory Size : 4 kB
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Max Frequency : 20 MHz
Number of I/Os : 6
Oscillator Type : Internal
Max Supply Voltage : 3.6 V
Max Operating Temperature : 70 °C
Number of Programmable I/O : 6
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Qty : 808 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Power delivery TV
Frequency : 20 MHz
Access Time : 20 µs
Memory Type : FLASH
Case/Package : QFN
Data Bus Width : 8 b
Number of Pins : 8
Core Architecture : Z8
Min Supply Voltage : 2.7 V
Min Operating Temperature : 0 °C