Z8F042AHH020EG
Contact Now
Z8F042AHH020EG
Part Number : Z8F042AHH020EG
More Information : Z8F042AHH020EG More Information
Memory Size : 4 kB
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Max Frequency : 20 MHz
Number of I/Os : 17
Watchdog Timer : Yes
Core Architecture : Z8
Min Supply Voltage : 2.7 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Number of Timers/Counters : 2
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Qty : 314 In Stock
Applications : Aerospace & defense Medical Portable electronics
Frequency : 20 MHz
Access Time : 20 µs
Memory Type : FLASH
Case/Package : SSOP
Data Bus Width : 8 b
Number of Pins : 20
Oscillator Type : Internal
Max Supply Voltage : 3.6 V
Max Power Dissipation : 430 mW
Min Operating Temperature : -40 °C