Z8F1621PM020EC
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Z8F1621PM020EC
Part Number : Z8F1621PM020EC
Manufacturer : Zilog / Littelfuse
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : Z8F1621PM020EC More Information
ECAD : Request Free CAD Models
RAM Size : 2 kB
Interface : I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Memory Size : 16 kB
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Max Frequency : 20 MHz
Number of I/Os : 29
Oscillator Type : Internal
Max Supply Voltage : 3.6 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Number of Programmable I/O : 31
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Qty : 265 In Stock
Applications : Datacom module Building automation Home theater & entertainment
Frequency : 20 MHz
Access Time : 20 µs
Memory Type : FLASH
Case/Package : PDIP
Data Bus Width : 8 b
Number of Pins : 40
Core Architecture : Z8
Min Supply Voltage : 3 V
Min Operating Temperature : -40 °C