M50-3550642
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
M50-3550642
Place of Origin : Great Britain
Brand Name : Harwin Inc
Model Number : M50-3550642
Certification : Lead free / RoHS Compliant
MOQ : 10
Price : Contact Us
Packaging Details : Standard package
Delivery Time : 3-5 work days
Payment Terms : Contact Us
Supply Ability : Contact Us
Description : M50-3550642 Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series : Archer M50
Package : Tube
Product Status : Active
Connector Type : Header
Contact Type : Male Pin
Pitch - Mating : 0.050" (1.27mm)
Number of Positions : 12
Number of Rows : 2
Row Spacing - Mating : 0.050" (1.27mm)
Style : Board to Board or Cable
Shrouding : Shrouded - 4 Wall
Mounting Type : Through Hole
Termination : Solder
Fastening Type : Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating : 0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post : 0.107" (2.71mm)
Overall Contact Length : 0.351" (8.92mm)
Insulation Height : 0.325" (8.25mm)
Contact Shape : Square
Contact Finish - Mating : Gold
Contact Finish Thickness - Mating : 15.0µin (0.38µm)
Contact Finish - Post : Tin
Contact Material : Brass
Insulation Material : Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features : Keying Slot
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Ingress Protection : -
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Insulation Color : Black
Current Rating (Amps) : 1.75A per Contact