M50-3900842
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
M50-3900842
Place of Origin : Great Britain
Brand Name : Harwin Inc
Model Number : M50-3900842
Certification : Lead free / RoHS Compliant
MOQ : 10
Price : Contact Us
Packaging Details : Standard package
Delivery Time : 3-5 work days
Payment Terms : Contact Us
Supply Ability : Contact Us
Description : M50-3900842 Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series : Archer M50
Package : Bulk
Product Status : Active
Connector Type : Header
Contact Type : Male Pin
Pitch - Mating : 0.050" (1.27mm)
Number of Positions : 16
Number of Rows : 2
Row Spacing - Mating : 0.050" (1.27mm)
Style : Board to Board or Cable
Shrouding : Unshrouded
Mounting Type : Through Hole, Right Angle
Termination : Solder
Fastening Type : Push-Pull
Contact Length - Mating : 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post : 0.079" (2.00mm)
Overall Contact Length : -
Insulation Height : 0.039" (1.00mm)
Contact Shape : Square
Contact Finish - Mating : Gold
Contact Finish Thickness - Mating : 3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post : Tin
Contact Material : Copper Alloy
Insulation Material : Thermoplastic
Features : -
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Ingress Protection : -
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Insulation Color : Black
Current Rating (Amps) : 1A per Contact