RAC01-24SC
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
RAC01-24SC
Part Number : RAC01-24SC
Manufacturer : RECOM Power
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : RAC01-24SC More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: RECOM Power. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Depth : 17.75 mm
Width : 22.2 mm
Length : 33.7 mm
Features : SCP
Schedule B : 8504409580
Output Power : 1 W
Number of Pins : 4
Output Voltage : 24 V
Isolation Voltage : 3 kV
Min Input Voltage : 80 V
Current - Output 1 : 42 mA
Max Output Voltage : 24 V
Max Power Dissipation : 1 W
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Power Supplies - Board Mount - AC DC Converters
Qty : 2548 In Stock
Applications : Power delivery Home theater & entertainment Datacom module
Mount : Through Hole
Height : 17.75 mm
Weight : 25 g
Efficiency : 73 %
Case/Package : PDIP
Power Rating : 1 W
Output Current : 42 mA
Max Output Power : 1 W
Max Input Voltage : 264 V
Number of Outputs : 1
Max Output Current : 42 mA
Voltage - Output 1 : 24 V
Nominal Output Voltage : 24 V
Min Operating Temperature : -25 °C