V40100PGW-M3/4W
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
V40100PGW-M3/4W
Part Number : V40100PGW-M3/4W
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : V40100PGW-M3/4W More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Forward Current : 40 A
Peak Reverse Current : 1 mA
Max Reverse Voltage (DC) : 100 V
Max Operating Temperature : 150 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm) : 250 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 100 V
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty : 564 In Stock
Number of Pins : 3
Forward Voltage : 850 mV
Element Configuration : Common Cathode
Average Rectified Current : 20 A
Min Operating Temperature : -40 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 250 A