LP3962EMPX-3.3
Part Number : LP3962EMPX-3.3
Manufacturer : Rochester Electronics
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : LP3962EMPX-3.3 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Case/Package : TO-261-5
Output Current : 1.5 A
Dropout Voltage : 380 mV
Number of Regulators : 1
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - PMIC - Voltage Regulators - Linear
Qty : 41 In Stock
Applications : Advanced driver assistance systems (ADAS) Medical Wearables (non-medical)
Packaging : Tape & Reel (TR)
Number of Pins : 5
Output Voltage : 3.3 V
Min Current Limit : 2 A
Max Operating Temperature : 125 °C