REG102NA-2.5/3K
Part Number : REG102NA-2.5/3K
Manufacturer : Rochester Electronics
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : REG102NA-2.5/3K More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Packaging : Tape and Reel
Case/Package : SOT-5
Output Current : 250 mA
Dropout Voltage : 150 mV
Min Input Voltage : 1.8 V
Quiescent Current : 400 µA
Output Voltage Accuracy : 1.5 %
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - PMIC - Voltage Regulators - Linear
Qty : 198 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Lighting TV
Polarity : Positive
Output Type : Fixed
Number of Pins : 5
Output Voltage : 2.5 V
Max Input Voltage : 10 V
Number of Outputs : 1
Reference Voltage : 1.26 V
Max Operating Temperature : 85 °C