XC9142B29DER-G
Part Number : XC9142B29DER-G
Manufacturer : Torex Semiconductor Ltd.
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : XC9142B29DER-G More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Contact Now
XC9142B29DER-G Overview\nXC9142B29DER-G is a model belonging to the PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regula subcategory under Integrated Circuits (ICs). For specific product performance parameters, please refer to the data sheet, such as PDF files Docx documents, etc. We have XC9142B29DER-G high-definition pictures and data sheets for reference. We will continue to produce various video files and 3D models for users to understand our product more intuitively and comprehensively. XC9142B29DER-G is widely used in Infotainment & cluster,Home theater & entertainment. It is manufactured by Torex Semiconductor Ltd. and distributed by Fans, Rozee and other distributors. XC9142B29DER-G can be purchased in many ways. You can place an order directly on this website, or you can call or email us. At present, We have sufficient supplies. In addition our own stock, we can also adjust the inventory to the peer distributors to meet your needs. If the supply of XC9142B29DER-G is insufficient, we also have other models under the Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regula category to replace it. Fans provides a 1-year warranty to customers who have purchased this part to ensure that our customers have a wonderful purchasing experience and are willing to establish a long-term relationship with Fans. So you can order XC9142B29DER-G from Fans with confidence. About delivery, we can deliver goods to our customers through a variety of logistics, such as DHL, FedEx, UPS, TNT and EMS or any other freight forwarder. If you want to know more about the freight, feel free to contact us for more details.\nXC9142B29DER-G Other Information\nDi***Key : XC9142B29DER-G Torex Semiconductor Ltd\nOrder today, ships today. XC9142B29DER-G – Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.9V 1 Output 500mA 6-UFDFN Exposed Pad from Torex Semiconductor Ltd.\nAl***ba : Xc9142b29der-g Ic Chip Dc Dc Switching Regulators Positive ...\nXC9142B29DER-G IC chip DC DC Switching Regulators Positive Fixed XC9142B29DER-G ; Mounting Type: Surface Mount ; Voltage - Supply (Min):. 0.65V ; Voltage - Supply ...\nAl***ba : Wholesale XC9142B29DER-G 0.8A SYNCHRONOUS ...\nWholesale XC9142B29DER-G 0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C Integrated Circuits Electronic from Shenzhen Haorui Network Technology Co., ...\nMo***r Electronics : XC9142B50DMR-G Torex Semiconductor\nSpecifications ; Input Voltage, Max: 6 V ; Quiescent Current: 26 uA ; Switching Frequency: 3 MHz ; Minimum Operating Temperature: - 40 C.\nMo***r Electronics : XC9142C33DER-G Torex Semiconductor\nXC9142C33DER-G Torex Semiconductor Switching Voltage Regulators 0.8A Synchronous Step-up DC/DC Converter datasheet, inventory, & pricing.\nTo*** Semiconductor : XC9142 Series\nXC9142B29DER-G, Sample Request, Fixed Output Voltage,Soft-start,Chip Enable, 2.9V, 3, USP-6C. XC9142B29DMR-G, Sample Request\nDi***art : XC9142B41DER-G Price & Stock\nPart #, Manufacturer, Description, Stock, Price, Buy. XC9142B41DER-G, Torex Semiconductor Ltd, 0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C, In Stock ...\nDi***art : XC9148B33DER-G Price & Stock\nXC9148B33DER-G · Torex Semiconductor Ltd, Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.4A 6-UFDFN Exposed Pad ...\nSc***ider Electric : Complete potentiometer, Harmony XB4, metal, 22mm, 470K\nThis Harmony XB4 potentiometer has a resistance of 470kΩ. It has a metal bezel. This potentiometer provides an external interface for controlling key ...\nXC9142B29DER-G Description\nModel XC9142B29DER-G is a boost switching regulator IC that can output a fixed 2.9V voltage with a maximum current of 500mA. It has a built-in synchronous step-up DC/DC converter with low ON resistance transistors. It comes in a 6-UFDFN Exposed Pad package. Some of the applications of model XC9142B29DER-G are portable devices, wireless devices, LCD modules, and LED lighting. Some of the related products of model XC9142B29DER-G are other models in the XC9142 series that have different output voltages, such as XC9142A33DER-G (3.3V), XC9142B50DER-G (5V), and XC9142C18DER-G (1.8V).\nLog in to the manufacturer\'s official website for more\nXC9142B29DER-G Overview\nXC9142B29DER-G Other Information\nXC9142B29DER-G Description\nChoose a document type