BYM07-300HE3/98
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
BYM07-300HE3/98
Part Number : BYM07-300HE3/98
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : BYM07-300HE3/98 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Number of Pins : 2
Forward Current : 500 mA
Max Surge Current : 10 A
Element Configuration : Single
Max Reverse Voltage (DC) : 300 V
Max Operating Temperature : 175 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 10 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 800 In Stock
Applications : Building automation Lighting Data storage
Recovery Time : 50 ns
Contact Plating : Tin
Reverse Voltage : 300 V
Peak Reverse Current : 5 µA
Reverse Recovery Time : 50 ns
Average Rectified Current : 500 mA
Min Operating Temperature : -65 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 300 V