FES16ATHE3/45
Part Number : FES16ATHE3/45
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : FES16ATHE3/45 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Recovery Time : 35 ns
Forward Current : 16 A
Max Surge Current : 250 A
Element Configuration : Single
Max Reverse Voltage (DC) : 50 V
Max Operating Temperature : 150 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 250 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Single
Qty : 500 In Stock
Applications : Building automation Data center & enterprise computing Mobile phones
Case/Package : TO-220-2
Number of Pins : 2
Reverse Voltage : 50 V
Peak Reverse Current : 10 µA
Reverse Recovery Time : 35 ns
Average Rectified Current : 16 A
Min Operating Temperature : -65 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 50 V