PCF8562TT/S400/2,1
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PCF8562TT/S400/2,1
Part Number : PCF8562TT/S400/2,1
Manufacturer : NXP Semiconductors
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : PCF8562TT/S400/2,1 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Interface : 2-Wire, I2C, Serial
Case/Package : TSSOP
Max Frequency : 2.64 kHz
Power Dissipation : 400 mW
Max Supply Voltage : 5.5 V
Number of Segments : 128
Nominal Supply Current : 20 µA
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - PMIC - Display Drivers
Qty : 3077 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Portable electronics Medical
Frequency : 400 kHz
Packaging : Tape and Reel
Display Type : LCD
Number of Pins : 48
Max Supply Current : 50 mA
Min Supply Voltage : 1.8 V
Max Power Dissipation : 400 mW
Max Operating Temperature : 85 °C