ECE40US03
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ECE40US03
Part Number : ECE40US03
Manufacturer : XP Power
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : ECE40US03 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: XP Power. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Depth : 78.7 mm
Width : 38.1 mm
Length : 78.74 mm
Features : OVP, SCP
Output Power : 40 W
Output Current : 10 A
Max Output Power : 33 W
Min Input Voltage : 85 V
Current - Output 1 : 10 A
Voltage - Output 1 : 3.3 V
Max Input Voltage (AC) : 264 V
Nominal Output Voltage : 3.3 V
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Power Supplies - Board Mount - AC DC Converters
Qty : 6374 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systems Data storage Motor drives
Mount : PCB, Through Hole
Height : 27.9 mm
Weight : 150.139074 g
Efficiency : 73 %
Power Rating : 33 W
Output Voltage : 3.3 V
Max Input Voltage : 264 V
Number of Outputs : 1
Max Output Current : 10 A
Max Power Dissipation : 40 W
Min Input Voltage (AC) : 85 V
Max Operating Temperature : 70 °C