RAC02-12SE/277
Contact Now
RAC02-12SE/277
Part Number : RAC02-12SE/277
More Information : RAC02-12SE/277 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: RECOM Power. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Depth : 33.7 mm
Width : 22.2 mm
Length : 33.7 mm
Features : OCP, OVP, SCP
Output Power : 2 W
Output Current : 167 mA
Max Output Power : 2 W
Min Input Voltage : 85 V
Current - Output 1 : 167 mA
Max Output Voltage : 12 V
Max Power Dissipation : 2 W
Min Input Voltage (AC) : 85 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Power Supplies - Board Mount - AC DC Converters
Qty : 4296 In Stock
Applications : Broadband fixed line access Aerospace & defense Wearables (non-medical)
Mount : Through Hole
Height : 17.75 mm
Weight : 24.5 g
Efficiency : 73 %
Power Rating : 2 W
Output Voltage : 12 V
Max Input Voltage : 305 V
Number of Outputs : 1
Max Output Current : 167 mA
Voltage - Output 1 : 12 V
Max Input Voltage (AC) : 305 V
Max Operating Temperature : 85 °C