PFE500F-12
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PFE500F-12
Part Number : PFE500F-12
Manufacturer : TDK-Lambda, Inc.
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : PFE500F-12 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Depth : 61 mm
Width : 70 mm
Length : 122 mm
Features : OCP, OTP, OVP
Schedule B : 8504409540
Power Rating : 504 W
Output Current : 42 A
Max Output Power : 504 W
Current - Output 1 : 42 A
Max Output Current : 42 A
Max Power Dissipation : 500 W
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Power Supplies - Board Mount - AC DC Converters
Qty : 2240 In Stock
Applications : Mobile phones Portable electronics Appliances
Mount : Through Hole
Height : 12.7 mm
Weight : 300.278149 g
Efficiency : 83 %
Output Power : 504 W
Number of Pins : 8
Output Voltage : 12 V
Number of Outputs : 1
Max Current Rating : 6.8 A
Voltage - Output 1 : 12 V
Max Operating Temperature : 85 °C