RAC15-12DA
Contact Now
RAC15-12DA
Part Number : RAC15-12DA
More Information : RAC15-12DA More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: RECOM Power. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Depth : 54 mm
Width : 54 mm
Length : 74 mm
Features : SCP
Output Power : 15 W
Number of Pins : 6
Output Voltage : 12 V
Number of Outputs : 2
Max Output Voltage : 12 V
Voltage - Output 2 : -12 V
Max Operating Temperature : 70 °C
Products Category : Power Supplies - Board Mount - AC DC Converters
Qty : 3569 In Stock
Applications : Pro audio, video & signage Power delivery
Mount : Through Hole
Height : 22 mm
Weight : 133 g
Efficiency : 79 %
Power Rating : 15 W
Output Current : 650 mA
Isolation Voltage : 3 kV
Max Output Current : 650 mA
Voltage - Output 1 : 12 V
Max Power Dissipation : 15 W
Min Operating Temperature : -25 °C