AT89LS53-12JI
Contact Now
AT89LS53-12JI
Part Number : AT89LS53-12JI
More Information : AT89LS53-12JI More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Microsemi. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
RAM Size : 256 B
Memory Size : 12 kB
Case/Package : PLCC
Data Bus Width : 8 b
Core Architecture : 8051
Min Supply Voltage : 2.7 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Qty : 988 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Motor drives Portable electronics
Interface : SPI, UART
Memory Type : FLASH
Max Frequency : 12 MHz
Number of I/Os : 32
Max Supply Voltage : 6 V
Max Operating Temperature : 85 °C