AT89C51RC-24JI
Contact Now
AT89C51RC-24JI
Part Number : AT89C51RC-24JI
More Information : AT89C51RC-24JI More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Microsemi. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Surface Mount
Frequency : 24 MHz
Access Time : 24 µs
Memory Type : FLASH
Max Frequency : 33 MHz
Number of Pins : 44
Max Supply Voltage : 5.5 V
Max Operating Temperature : 85 °C
Number of Timers/Counters : 3
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Qty : 556 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Grid infrastructure TV
RAM Size : 512 B
Interface : UART
Memory Size : 32 kB
Case/Package : PLCC
Data Bus Width : 8 b
Core Architecture : 8051
Min Supply Voltage : 4 V
Min Operating Temperature : -40 °C